Максим Очеретько. Железный марш из Украины в Азербайджан осенью 1941 года.

05 Сен
0
89

В 1965 году журналист «Приазовской правды» Леонид Бабаскин опубликовал статью «Залізний марш».

Це було в серпні тривожного сорок першого. Директора Новогригорівської МТС Панфіла Титовича Лозового терміново викликали в райком партії. Йому дали розпорядження організувати евакуацію техніки і людей на схід, а що не можна було з собою взяти — надійно заховати, або, в крайньому разі, знищити.

Повертаючись на полуторці з міста в Новогригорівку, колишній дніпропетровський робітник, двадцятипятитисячник П. Т. Лозовий ще і ще раз прикидав, як краще виконати наказ партії.

По-господарськи зібралися механізатори в далеку дорогу на Кавказ. Для всіх 78 тракторів запасли потрібні деталі, на підводи навантажили мотори, а в польові вагончики — 2 верстати.

То був справжній залізний марш. Серед його учасників не знайшлося жодної людини, яка б хоч на хвилину тоді проявила легкодухість. Всі механізатори, а їх було більше двохсот, відчували себе справжніми солдатами, об’єднаними в єдиний колектив загальним прагненням вивезти з території, якій погрожував окупацією ворог, всі народні цінності.

Траплялись, правда, такі моменти, коли здавалося, що вся колона опиниться в оточенні, потрапить до ворога. Ставши біля села Кирилівки для проведення техогляду тракторів, механізатори дізналися від жителів, що далі на схід можна пробитися тільки єдиним шляхом — берегом моря, бо біля Мелітополя вже лютували гітлерівці.

Але ту дорогу перетинала хоч мілка, та непроїжджа для колісних «ХТЗ» затока. На щастя в колоні був один велетень «ЧТЗ». З допомогою його всі «ХТЗ» і «Універсали» були перетягнуті на той бік затоки. Але через кілька кілометрів «ЧТЗ» вийшов з ладу. Щоб трактор не залишався ворогові, його зіштовхнули з прибережної кручі в море. Наче за близькою людиною заплакав тракторист Антон Дзюба, коли його машину поглинули каламутні хвилі. Та іншого виходу не було: в кількох кілометрах вже чулись вибухи бомб і снарядів.

Більше трьох місяців тривав цей марш. Кілька разів колону обстрілювала і бомбила ворожа авіація. Після кожного нальоту один-два трактори виявлялись пошкодженими. Однак ніщо з техніки не потрапило до ворога.

Взимку 1941 року новогригорівці, нарешті, досягли Азербайджану і зупинилися в селі Хиндристан Агдамського району, де заснували нову машинно-тракторну станцію. Восени 1943 року територія Херсонщини була звільнена від ворога. Новогригорівці знову повернулися в рідне село, щоб своєю працею на полях кувати перемогу над гітлерівцями.

Більше двадцяти років минуло відтоді. Багато учасників того залізного маршу й зараз трудяться в колгоспах нашого району на улюбленій роботі. А. Мойсеєнко очолює бригаду №2 комуністичної праці в колгоспі ім. Кірова, П. Т. Лозовий, якому в квітні минуло 60 років, очолює один з цехів на Генічеському рибоконсервному заводі.

Як дорогу реліквію зберігають в колгоспі «Шлях Ілліча» польовий вагончик, який побував в Азербайджані і потім повернувся в Приазов’я. Він, цей вагончик, — свідок великого героїзму і мужності людей, зброєю яких в роки війни була самовіддана праця на благо Вітчизни, прагнення внести свій вклад у жадану перемогу.

Свежие новости
В Геническе спокойно
Проехал по улицам Геническа - тихо и спокойно. Военкомат, база погранцов - никаких видимых разрушений не видел АТБ - очередь, вообще у всех магазинов очереди за продуктами. Рынок пустой. Банкоматы ...
Что происходит сегодня в Украине
"даю только то, что получил подтверждение от военных.1) Удары по военным аэродромам: Чугуев, Краматорск, Озерное, Кульбакино, Васильков.2) Удары по базам хранения и арсеналам.3) Морской десант в Од...
Война в Геническе 24-2-2020 (обновляется)
7-05 Сообщают что мосты целые, но в сторону Арабатской стрелки что-то мощно прилетело Сирены оповещения молчат В 6-48 сильный взрыв в сторону Арабатской стрелки - удар по мостам ?? В 6-40 ...
Агент Кремля, нардеп от Херсонщины Алексей Ковалев отказался голосовать за принятие санкций против РФ
Верховная Рада Украины утвердила постановление №7064 «Об одобрении предложений по применению персональных специальных экономических и других ограничительных мер (санкций)» в связи с имеющимися и по...
Режим чрезвычайного положения будет введен на всей территории Украины
На всей территории Украины будет введено чрезвычайное положение, кроме Луганской и Донецкой областей. Такое решение было принято на заседании Совета национальной безопасности и обороны, сообщил...
Объявления
Виноградная, 19
Виноградная, 19
Генгорка
Отель «Комфортный»
Отель «Комфортный»
Генгорка
Все объявления
🔥
Популярное
Война в Геническе 24-2-2020 (обновляется)
Просмотров: 4612
Телефон ж-д вокзала Новоалексеевки и справочная информация (фото)
Просмотров: 1015
В Геническе спокойно
Просмотров: 889
Разведывательный американский дрон летит из Израиля в сторону Украины
Просмотров: 769
Что происходит сегодня в Украине
Просмотров: 571
Стоимость продуктов в Геническе
Центральный рынок, 30.12.2021
Картофель
Картофель
7-12 грн/кг
Лук
Лук
10-20 грн/кг
Огурцы
Огурцы
10 грн/кг
Помидоры
Помидоры
12 грн/кг
Пеленгас
Пеленгас
100 грн/кг
Живое пиво
Живое пиво
32 грн/0.5л
Юмор
В женщине должна быть маленькая загадка. А не кроссворд! И не ребус на 2 листа!
Telegram
Телеграм канал
Результати виборів міського голови
Місцеві вибори 25.10.2020
1
Тулупов О.В.
27,8%
2
Євстратов А.О.
26,73%
3
Плохушко В.О.
24,03%
4
Пінаєв О.В.
11,66%
5
Терських О.О.
2,67%
6
Пилипчук І.В.
2,54%
7
Галицький О.А.
2,21%
8
Корнєйчук В.І.
0,88%
9
Малюков Г.А.
0,86%
10
Мотика Л.І.
0,57%
Опрос
Удовлетворены ли вы работой городского головы Александра Тулупова ?
👍 Да - 12
👎 Нет - 60