Максим Очеретько. Железный марш из Украины в Азербайджан осенью 1941 года.

13 Авг
0
132

В 1965 году журналист «Приазовской правды» Леонид Бабаскин опубликовал статью «Залізний марш».

Це було в серпні тривожного сорок першого. Директора Новогригорівської МТС Панфіла Титовича Лозового терміново викликали в райком партії. Йому дали розпорядження організувати евакуацію техніки і людей на схід, а що не можна було з собою взяти — надійно заховати, або, в крайньому разі, знищити.

Повертаючись на полуторці з міста в Новогригорівку, колишній дніпропетровський робітник, двадцятипятитисячник П. Т. Лозовий ще і ще раз прикидав, як краще виконати наказ партії.

По-господарськи зібралися механізатори в далеку дорогу на Кавказ. Для всіх 78 тракторів запасли потрібні деталі, на підводи навантажили мотори, а в польові вагончики — 2 верстати.

То був справжній залізний марш. Серед його учасників не знайшлося жодної людини, яка б хоч на хвилину тоді проявила легкодухість. Всі механізатори, а їх було більше двохсот, відчували себе справжніми солдатами, об’єднаними в єдиний колектив загальним прагненням вивезти з території, якій погрожував окупацією ворог, всі народні цінності.

Траплялись, правда, такі моменти, коли здавалося, що вся колона опиниться в оточенні, потрапить до ворога. Ставши біля села Кирилівки для проведення техогляду тракторів, механізатори дізналися від жителів, що далі на схід можна пробитися тільки єдиним шляхом — берегом моря, бо біля Мелітополя вже лютували гітлерівці.

Але ту дорогу перетинала хоч мілка, та непроїжджа для колісних «ХТЗ» затока. На щастя в колоні був один велетень «ЧТЗ». З допомогою його всі «ХТЗ» і «Універсали» були перетягнуті на той бік затоки. Але через кілька кілометрів «ЧТЗ» вийшов з ладу. Щоб трактор не залишався ворогові, його зіштовхнули з прибережної кручі в море. Наче за близькою людиною заплакав тракторист Антон Дзюба, коли його машину поглинули каламутні хвилі. Та іншого виходу не було: в кількох кілометрах вже чулись вибухи бомб і снарядів.

Більше трьох місяців тривав цей марш. Кілька разів колону обстрілювала і бомбила ворожа авіація. Після кожного нальоту один-два трактори виявлялись пошкодженими. Однак ніщо з техніки не потрапило до ворога.

Взимку 1941 року новогригорівці, нарешті, досягли Азербайджану і зупинилися в селі Хиндристан Агдамського району, де заснували нову машинно-тракторну станцію. Восени 1943 року територія Херсонщини була звільнена від ворога. Новогригорівці знову повернулися в рідне село, щоб своєю працею на полях кувати перемогу над гітлерівцями.

Більше двадцяти років минуло відтоді. Багато учасників того залізного маршу й зараз трудяться в колгоспах нашого району на улюбленій роботі. А. Мойсеєнко очолює бригаду №2 комуністичної праці в колгоспі ім. Кірова, П. Т. Лозовий, якому в квітні минуло 60 років, очолює один з цехів на Генічеському рибоконсервному заводі.

Як дорогу реліквію зберігають в колгоспі «Шлях Ілліча» польовий вагончик, який побував в Азербайджані і потім повернувся в Приазов’я. Він, цей вагончик, — свідок великого героїзму і мужності людей, зброєю яких в роки війни була самовіддана праця на благо Вітчизни, прагнення внести свій вклад у жадану перемогу.

Свежие новости
О проекте «Новости Геническ инфо» (14-4-2023)
Независимый информационно-аналитический региональный проект по Херсонской области . Всесторонний сбалансированный анализ процессов и событий происходящих на территории Херсонщины вообще и Геническ...
Пожар в Новоалексеевке
Вчера что-то горело непосредственно в пгт.Новоалексеевка на въезде со стороны Геническа Пожар в Новоалексеевке Напоминаем что днями ранее были зафиксированы пожары в Геническом районе около с...
Пожар на админгранице с Крымом на Арабатке
Этой ночью что-то горело на админгранице Херсонской области и Крыма на Арабатской стрелке. Пожар на админгранице Херсонской области и Крыма на Арабатской стрелке Интересно то что на админгран...
Снова сильный пожар за с.Стокопани в Геническом районе
Спутники наблюдения сегодня зафиксировали большой очаг пожара в поле за с.Стокопани в Геническом районе Пожары (красные квадратики) за с.Стокопани в Геническом районе (желтый круг) Несколько ...
Линии обороны в Геническом районе замаскированы до наступления сезона наступления
В Геническом районе одноименной области все линии обороны в виде окопов, рвов и блиндажей по полям и огородам по состоянию на третью декаду сентября полностью построены. Фортификационные линии в...
Выборы губернатора Генической области В.Сальдо
В Геническе, административном центре одноименной области, в тесном семейном кругу, прошли демократические выборы В.Сальдо как губернатора Генической области Редакция genichesk.info поздравляет ...
Объявления
Отель «Комфортный»
Отель «Комфортный»
Генгорка
Виноградная, 19
Виноградная, 19
Генгорка
Все объявления
🔥
Популярное
О проекте «Новости Геническ инфо» (14-4-2023)
Просмотров: 13836
пгт. Рыково (Партизаны) — последствия взрыва склада боеприпасов сегодня (видео)
Просмотров: 9388
В Партизанах (Рыково) взорвали склад с боеприпасами
Просмотров: 8939
Геническ сегодня — как живет курортный городок на берегу Азовского моря в марте 2023
Просмотров: 8816
Взрывы в Геническом районе — взорван склад боеприпасов в пгт.Рыково (новое видео)
Просмотров: 5725
Стоимость продуктов в Геническе
Центральный рынок, 30.12.2021
Картофель
Картофель
7-12 грн/кг
Лук
Лук
10-20 грн/кг
Огурцы
Огурцы
10 грн/кг
Помидоры
Помидоры
12 грн/кг
Пеленгас
Пеленгас
100 грн/кг
Живое пиво
Живое пиво
32 грн/0.5л
Юмор
Не стоит принимать близко к сердцу то, что можно послать в задницу
Telegram
Телеграм канал
Результати виборів міського голови
Місцеві вибори 25.10.2020
1
Тулупов О.В.
27,8%
2
Євстратов А.О.
26,73%
3
Плохушко В.О.
24,03%
4
Пінаєв О.В.
11,66%
5
Терських О.О.
2,67%
6
Пилипчук І.В.
2,54%
7
Галицький О.А.
2,21%
8
Корнєйчук В.І.
0,88%
9
Малюков Г.А.
0,86%
10
Мотика Л.І.
0,57%
Опрос
Переименовать Херсонскую область (левобережье) в Геническую область ?
👍 Да - 2
👎 Нет - 8